Понеділок, 18 жовтня, 2021Позбутися Азарова

Про можливу відставку Азарова говорять від часу його призначення, чутки про його звільнення з’являються

регулярно, але досі незмінним залишається те, що він є найбільш зручним для Януковича Прем’єром. Та це не означає, що так буде завжди. Експерти прогнозують, що ближче до президентських виборів крісло під Азаровим захитається по-справжньому, коли на нього потрібно буде «списати всі гріхи» і показати народу «нового Януковича».

 

19 квітня у парламенті розглядалося питання про висловлення недовіри Кабміну на чолі з Миколою Азаровим. Резолюцію недовіри уряду ініціювала опозиція. Але депутатам парламенту не вистачило голосів, щоб відправити Кабмін у відставку – за постанову № 2617 проголосувало лише 190 депутатів.

Побавилися в опозиційність

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що в історії з невдалою відставкою Азарова є тактичний прорахунок опозиції.

«Опозиція чудово розуміла те, що їй не вдасться відправити у відставку уряд, тому значна частина опозиціонерів не брала участі у голосуванні. На мій погляд, це є серйозною помилкою, тактичним прорахунком опозиції, тому що вони поставились до цього питання як до гри, опозиціонери бавилися в опозиційність, а не намагалися досягнути мети. Влада, своєю чергою, підстрахувалася, свідченням чого є те, що ПР не дала жодного голосу за відставку, більшість позафракційних депутатів не голосували за це питання, а це означає, що влада контролювала процес», – переконаний політолог.

Він вважає, що відставка Кабміну була невигідною депутатам-мажоритарникам. «Ще однією причиною того, що Кабмін не було відправлено у відставку є те, що більшість депутатів-мажоритарників, особливо позафракційних, прийшли з бізнесу і вони прекрасно розуміли, що зараз відставити уряд Азарова означало би створити серйозну небезпеку для економічного розвитку. Спочатку була би політична дестабілізація, відсутність легітимного стабільного уряду. Відповідно, він не зможе проводити ефективну чи хоча б відносно ефективну економічну політику і може втратити контроль над економічними процесами. Тому ці депутати не хотіли додаткових ризиків і не голосували за відставку уряду Азарова», – додав експерт.

Директор Центру конфліктології та прогнозування ситуацій Михайло Погребинський дотримується думки, що ініціатива відставки уряду Азарова була з боку опозиції «відбуванням номеру» – насамперед тому, що в ініціаторів цього питання немає більшості.

«Заздалегідь було відомо те, що такої більшості не буде навіть разом з комуністами. Тому все, що відбувалося, є відбуванням номеру. Опозиційні лідери використали трибуну для власного піару, для того, щоб продемонструвати власну рішучість та енергійність. З самого виступу Яценюка та його колег було зрозуміло, що це використання можливості висловити з трибуни парламенту те, що вони думають про уряд, Президента тощо. Очевидним було, що ніхто серйозно не розраховує на позитивний результат», – вважає політолог.

Усунути Азарова може тільки вулиця?

На думку Погребинського, домогтися відставки Кабміну не є головною метою, адже опозиції йдеться про те, щоб замінити цей уряд на більш ефективний.

«Доки Президентом є Янукович, опозиція не зможе цього зробити за визначенням, оскільки без підтримки Президента створити свій уряд неможливо. Опозиціонери це розуміють, і тому всі намагання скинути цей уряд є колиханням повітря. Зараз опозиція мала би використати той час, який є до президентських виборів, і створити справжню програму, тому що те, що опозиційні лідери називають своєю програмою, є повторенням ідей з книжок ліберальної економіки сорокарічної давнини. Жодної конкретики стосовно того, як справді змінити ситуацію в тому контексті, в якому зараз перебуває Україна, немає, відсутня змістовна думка з цього приводу», – наголосив експерт.

Політолог Володимир Фесенко переконаний, що подальша доля уряду Азарова залежатиме від Президента і від соціально-економічної ситуації в державі: «Цей уряд буде працювати доти, доки буде забезпечена економічна, соціальна, макроекономічна стабільність. Якщо Президент захоче поміняти Прем’єр-міністра, то він це зробить і проблема буде в тому, як затвердити нового Прем’єра в парламенті. А через парламент уряд можна буде змінити не раніше президентських виборів».

Він вважає, що опозиція зараз може добитися результативних рішень лише завдяки домовленостям з потенційними союзниками.

«Опозиція повинна бути консолідованою, ефективною і навчитися домовлятися з потенційними союзниками. Вона нічого не може зробити в цьому парламенті власними зусиллями, крім блокування. Єдиним способом досягнення опозиціонерами результативних рішень є домовленості з комуністами, позафракційними депутатами. Ситуація може змінитися після президентських виборів, можливо, Рада буде іншою, але зараз лише таким чином опозиція може чогось добитися. Їй потрібно забезпечувати голосування своїх депутатів, оскільки з цим є серйозні проблеми, а з іншого боку – вчитися домовлятися з потенційними союзниками», – вважає політолог.

На думку ж директора Міжнародного інституту демократії Сергія Тарана, опозиція може добитися відставки уряду лише через вулицю. «Лише вуличними акціями можна цього досягти. Для опозиції надзвичайно важливо тиснути на парламент не лише зсередини, а й ззовні. Потрібна польова робота для організації мереж спротиву саме в полі – серед громадян на виборчих округах. Це дуже важливий напрямок, який опозиції потрібно розвивати», – переконаний він.

Янукович робитиме рокіровку

Водночас експерти сходяться на думці, що сам Янукович позбудеться Азарова, коли потрібно буде списати на нього «всі гріхи».

Питання щодо відставки уряду Азарова може знову порушуватись ближче до літа, прогнозує Сергій Таран. «Тоді більш-менш з’ясується ситуація щодо казначейських грошей, влітку можуть бути дуже серйозні питання з виплатою зарплат. Якщо буде висуватися питання відставки Кабміну, то це робитиме не опозиція, а сам Янукович, який в такий спосіб спробує списати всі гріхи на уряд Азарова і поставити іншу людину вже не від Партії регіонів, а від Сім’ї», – каже експерт.

«У подальшій перспективі Янукович робитиме рокіровку. Зрозуміло, що він буде замінювати Азарова, постає питання, чи відбудеться це ближче до виборів, чи раніше. Я не виключаю того, що ближче до виборів буде реконфігурація сил у парламенті і відставка уряду Азарова стане можливою. Але оскільки кандидатуру Прем’єр-міністра вносить Президент, то це все-одно буде уряд, який підпорядковуватиметься Януковичу» – зазначає професор кафедри політології »Києво-Могилянської академії» Олексій Гарань.

За його словами, по мірі наближення виборів – коли стане зрозуміло, що в Януковича є суперник, який може його перемогти – мажоритарники будуть робити свій вибір на користь тієї чи іншої політичної сили, як це було у ВР 2004 року. Тоді й з’являється можливість відставки Азарова не просто за рішенням Президента, а через висловлений парламентом вотум недовіри уряду. Теоретично це є можливим, каже політолог. Разом з тим, він вважає, що рішення про відставку Азарова, скоріш за все, було б політичним жестом, політичним кроком, оскільки «важелі влади все-одно знаходяться в руках Януковича».

Казочка про «нового Януковича»

Наразі ж Прем’єр Азаров ідеально підходить Президенту Януковичу. «Азаров – це унікальний громовідвід. Саме він виходить крайнім у всіх економічних проблемах. Тільки його мовні ляпи можуть перевершити мовні ляпи Віктора Федоровича. Тому Микола Азаров – ідеальна фігура для теперішнього Президента», – заявив політолог Олексій Краснопьоров у коментарі gazeta.ua.

На його думку, перебування нинішнього Прем’єра на посаді залежить від розвитку світової економіки. «Завершення глобальної кризи не видно, – каже він, – тому не можна ставити Сергія Арбузова. Він швидко згорить, а його планують ставити Прем’єром всерйоз і надовго. Тому й далі буде Азаров. Тобто все залежить не тільки від влади, але й від примх міжнародної економіки».

При цьому експерт вважає, що невдоволення українців не має жодного впливу на логіку бюрократичних ротацій.

«У нас лише декоративно-фасадна демократія, а реальний підмурівок народовладдя – громадська активність людей – пригнічений колективною апатією. В умовах пригнічення суспільства нічого нікому не треба пояснювати. Є стандартна путінська модель: «не впорався – тупнемо ногою – змінимо». Багатьом людям таке подобається. Ну, ще підкинуть трохи балагану чи тролінгу на політичних ток-шоу», – зазначив Краснопьоров.

«Схоже на те, що Азарова змінять перед президентськими виборами – як інформаційний крок для забезпечення другого терміну Януковича. Це все буде обгорнуте в казочку про появу «нового Януковича», – підсумував політолог.

Тетяна Штифурко, ІА ZIK, Андрій Степанов

 

Новини

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Архів новин

2021
жовтня
MoTuWeThFrSaSu
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Мiжнародний Iнститут Демократiй © 2012
Сайт виготовлено в компанії SolTech