Понеділок, 18 жовтня, 2021DW: Після рішення ЄСПЛ. Звільнення Тимошенко в обмін на неучасть у виборах?

Представники опозиції називають рішення ЄСПЛ щодо Юлії Тимошенко очікуваним. На думку ж політологів,

вирішальним може стати підписання Угоди про асоціацію з ЄС чи відмова Тимошенко від участі в президентських виборах.

Європейський суд з прав людини визнав незаконність арешту Юлії Тимошенко у "газовій справі" і встановив його політичну мотивацію. Суд одноголосно визнав низку порушень Україною положень Конвенції про захист прав людини і основних свобод. В прес-релізі ЄСПЛ йдеться про те, що "утримання під вартою пані Тимошенко як запобіжний захід було свавільним, законність її утримання під вартою не була належним чином оцінена, а також у неї не було можливості вимагати компенсації за незаконне позбавлення волі".

Об’єднана опозиція Батьківщина привітала рішення Європейського суду і зажадала від влади виконати його "відповідно до зобов’язань взятих під час саміту Україна-ЄС". У своїй заяві партія наполягає на негайному звільненні Тимошенко, а також вимагає покарати посадових осіб, "які є замовниками та виконавцями політично вмотивованої розправи". Батьківщина закликала Європейський Союз застосувати персональні санкції проти заступників генпрокурора України Рената Кузьміна, Лілії Фролової та судді Родіона Кіреєва, "як порушників Європейської конвенції з прав людини".

Брак прецедентів

Натомість, перший заступник голови комітету Верховної Ради із законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, депутат від Партії регіонів Володимир Олійник заявив в інтерв'ю DW, що Тимошенко була засуджена відповідно до статей чинного тоді Кримінального кодексу ще радянського зразка. А нині вона є підозрюваною за кількома іншими кримінальними справами, і поки, як сказав депутат, немає прецедентів помилування будь-кого, хто перебуває в такій ситуації. "Коли засуджена особа є під слідством, то треба або встановити юридичний факт невинуватості особи, або припинити справу. Тільки тоді можуть з'явитися підстави для помилування", – сказав Олійник.

Цю думку не поділяє директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров. "За презумпцією невинуватості, за всіма справами, які зараз слухаються в судах, або розслідуються проти Тимошенко, вона є невинуватою", – зазначив в інтерв'ю DW правозахисник. Він також вважає, що Європейський суд юридично встановив ув'язнення Тимошенко з політичних мотивів, а це є порушенням навіть чинних на час судового процесу законів.

Політичний конкурент

Один із захисників Тимошенко, заступник голови фракції Батьківщина Сергій Сас у розмові з DW сказав, що визнання рішення Європейського суду і помилування Тимошенко було би найкращим виходом із ситуації не лише для самого лідера опозиції, а й для Президента Януковича: "Перебування Тимошенко за ґратами є небезпечним для її життя, але якщо з нею щось станеться, це буде означати політичний кінець для Президента Януковича", – наголосив він.

Українська влада може взагалі ніяк не реагувати на рішення Європейського суду, але тоді офіційному Києву буде нелегко домогтися від Євросоюзу підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС, застерігає директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран. В інтерв'ю DW він сказав, що ще одним варіантом розвитку ситуації може стати формальне, або часткове виконання рішення суду. Наприклад, Тимошенко можуть виплатити грошову компенсацію, але залишити її за ґратами. "Найбільші шанси вийти на волю в Тимошенко будуть, якщо оточення Януковича спроможеться знайти спосіб унеможливити участь екс-прем'єра у виборах", – спрогнозував експерт.

Джерело: Українська служба DW

Новини

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Архів новин

2021
жовтня
MoTuWeThFrSaSu
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Мiжнародний Iнститут Демократiй © 2012
Сайт виготовлено в компанії SolTech