Понеділок, 27 вересня, 2021DW: Звільнення Луценка як позитивний імпульс для опозиції

Політики та експерти очікують пожвавлення опозиції після помилування Юрія Луценка,

проте розходяться в оцінках того, як вплине звільнення екс-міністра з-під варти на долю Юлії Тимошенко.

"З огляду на революційний темперамент Луценка, вже за місяць-два він або створить власну позапарламентську політичну силу, або допомагатиме опозиції боротися із владою", - так політолог Віктор Небоженко прокоментував DW ймовірну подальшу політичну активність екс-міністра внутрішніх справ, про помилування та звільнення якого стало відомо у неділю, 7 квітня. Активізацію опозиції після виходу на волю Луценка прогнозує і колишній польовий командир Майдану та депутат Верховної Ради попереднього скликання Тарас Стецьків. В інтерв'ю DW він назвав звільнення Луценка "дуже серйозним позитивним сигналом для всіх, хто брав активну участь в Помаранчевій революції".

Своєю чергою, директор Міжнародного інституту демократій (Україна) Сергій Таран нагадав, що Луценко навіть в ув'язненні не залишався поза політикою, продовжував активно критикувати владу і давати поради опозиції. "Зі звільненням Луценка опозиція отримує шанс зробити свою діяльність більш динамічною", - сказав Таран. Водночас він не виключив посилення конкуренції за лідерство всередині опозиційних сил.

Сам екс-міністр вже встиг висловити слова підтримки лідерам опозиції в їхніх діях і подякувати за підтримку по телефону на мітингу "Вставай, Україно!" в Києві. "Я щиро радий, що нарешті буду серед тих, хто так само, як і я, мріє про вільну, демократичну, європейську Україну, - сказав Луценко. - Я впевнений, те, що сьогодні роблять лідери опозиції - ідуть до людей і закликають їх обстоювати свої права - це є найбільш правильною політикою. Бо політика робиться не в Адміністрації президента, не у Верховній Раді і не в крайній хаті. Вона робиться на майданах. Ми там перемагали і ми там знову переможемо".

Помилування Луценка – окозамилювання для ЄС та МВФ?

Причин помилування Юрія Луценка, на думку заступника голови фракції опозиційної партії "Батьківщина" Сергія Соболєва, у президента Януковича було кілька. "Це і тиск з боку багатотисячних мітингів опозиції, що відбулися останнім часом, і вимоги Євросоюзу звільнити політв'язнів, і, звичайно ж, свою роль зіграло рішення Європейського суду з прав людини, який визнав, що Луценко незаконно відсидів 18 місяців до суду під арештом ", - сказав DW Соболєв.

Політолог Сергій Таран припускає, що помилування Луценка стало можливим, зокрема, через невисокий особистий рейтинг популярності екс-міністра. За словами Таранка, Луценко як політичний конкурент не становить особистої загрози для Януковича. Крім того, помилуванню екс-міністра, вважає експерт, сприяло важке економічне становище України. "Необхідність підтримки міжнародної спільноти в отриманні кредитів МВФ та фінансової допомоги Україні з боку інших міжнародних інститутів зробили Януковича досить поступливим у питанні помилування Луценка", - сказав Таран.

На відміну від нього, політолог Віктор Небоженко вважає, що Янукович не на жарт стурбований розколом в парламенті і через помилування Луценка намагається відволікти від цього увагу української та міжнародної спільноти. "Януковичу необхідно продемонструвати європейцям, що демократичні процеси не згасли остаточно в Україні, а звільнення Луценка є спробою уникнути дискусій про те, що слід робити з незаконними зборами депутатів на Банковій", - сказав DW Небоженко.

Чи звільнять Тимошенко?

Після помилування та звільнення екс-міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка та екс-міністра охорони навколишнього природного середовища України Георгія Філіпчука зросли очікування і щодо вирішення подальшої долі екс-прем'єра Юлії Тимошенко. Так, опозиціонер Сергій Соболєв налаштований доволі оптимістично. Він вважає, що чим більше людей нині буде виходити на вулицю з протестом проти політичних репресій влади, "тим швидше буде вирішена проблема звільнення Тимошенко і десятків інших політв'язнів".

Політолог Таран натомість упевнений, що звільнення з-під варти Луценка не полегшить долю Тимошенко, яка, за його словами, "має досить високий особистий рейтинг популярності". "Питання її (Тимошенко – ред.) звільнення є питанням політичного виживання президента Януковича", - зазначив експерт. А Віктор Небоженко застерігає: застосування до українських політв'язнів процедури помилування не є ознакою торжества демократії.

Адвокат Луценка Олексій Баганець тим часом заявив, що незважаючи на помилування екс-міністра, має намір домагатися його повної реабілітації та зняття з нього всіх звинувачень в Європейському суді з прав людини.

 

Автор Олександр Савицький

http://dw.de/p/18BG8

 

Новини

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Архів новин

2021
вересня
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Мiжнародний Iнститут Демократiй © 2012
Сайт виготовлено в компанії SolTech