Вівторок, 25 лютого, 2020Громадсько-політичний форум: "ЧЕСНО вимагає від депутатів скасувати пільги та звітувати"

Рух ЧЕСНО провів громадсько-політичний форум, присвячений першим 100 дням роботи нового парламенту. Учасники руху запропонували депутатам скоротити 18 з понад 40 існуючих пільг та почати системно звітувати про свою діяльність, зокрема – витрачання бюджетних коштів.

Крім того, ЧЕСНО представив результати перевірки прозорості, підзвітності та доступності депутатів для виборців. Зі зверненням надати біографії, ПІБ помічників та адреси приймалень ЧЕСНО звернувся персонально до кожного парламентаря, а також – лідерів фракцій та Апарату Верховної Ради. Додатково учасники руху просили кожного народного обранця розповісти про витрачання 17 000 грн. - бюджетних коштів, які щомісяця виділяються кожному депутату на здійснення діяльності.

 

Як депутати відповідають на звернення своїх виборців:

 

·         Тільки 28% народних депутатів відповіли на звернення ЧЕСНО, надавши бодай часткову інформацію або повідомивши про відмову.

 

·         100% відповідей надала фракція партії «УДАР» - 42 відповіді. Друге місце – ВО «Батьківщина», 48 відповідей; 11 «свободівців» відповіли на звернення, однак  більшість відповідей депутатів містили майже однаковий текст з відмовою співпрацювати з рухом ЧЕСНО.

 

·         6 відповідей надійшло від позафракційних парламентарів.

 

·         Показово, що ЧЕСНО отримав лише 17 відповідей від представників  найбільшої парламентської фракції – Партії регіонів, і лише одну відповідь від члена  фракції  Комуністичної партії України.

 

Нагадаємо, законодавство України зобов’язує народного депутата надавати відповіді на звернення громадян протягом 30 днів.

 

Усі відповіді депутатів будуть оприлюднені на сайті www.chesno.org

 

Прозорість та підзвітність діяльності депутатів

 

Лише 104  депутати  надали руху ЧЕСНО власну біографію. Загалом в офіційних онлайн-джерелах можна знайти біографії 181 парламентаря.

 

Адреси громадських приймалень на вимогу руху ЧЕСНО оприлюднили 60 депутатів. Інформацію про громадські приймальні ще 108 нардепів можна знайти в Інтернет.  Загалом ЧЕСНО  зібрав  інформацію про 406 громадських приймалень (депутати можуть мати одночасно кілька приймалень), найбільше з них відкрито у столичному регіоні (79), найменше – на Миколаївщині (3). Зауважимо, що 11 депутатів фракції «УДАР» у якості особистої приймальні вказали  адресу київського офісу партії.

 

Інформацію про помічників у повному чи частковому вигляді надали 104 народних обранця. Зокрема, лише 60 з них надали повні списки, 44 парламентаря надали неповні списки, здебільшого пояснюючи це захистом персональних даних помічників. Найбільш охочими розповісти хто їм допомагає виявилися представники ВО «Батьківщина». Водночас, загалом 21 нардеп відмовився оприлюднити прізвища своїх офіційних помічників-консультантів або не надав списки без жодних пояснень. «УДАР» майже у повному складі відмовилася надати руху ЧЕСНО список помічників на громадських засадах, зазначивши лише списки помічників-консультантів на оплачуваній  основі, лише 3 депутатів - розкрили повні списки помічників-консультантів.

 

Звіти про використані кошти. Лише 19 депутатів з тих, хто відповіли на звернення ЧЕСНО, надали постатейний опис використаних коштів за грудень 2012  - січень 2013 року. 2 депутати - Павло Різаненко з  «УДАРу» та регіонал Микола Рудьковський – відповіли, що не використовують державні кошти для здійснення депутатських повноважень. Ігор Калєтнік, який обрався до парламенту за списком КПУ, зазначив, що всі кошти спрямував на рахунок ЦК своєї партії. Позафракційний депутат Віктор Балога зазначив, що витратив 3 557 грн. на транспорт, жодних інших витрат, пов’язаних з депутатською діяльністю він не вказав.

 

Показово, що станом на 18 березня рух ЧЕСНО не отримав жодної відповіді від лідерів парламентських фракцій, за винятком даних про Віталія Кличка у колективній відповіді партії «УДАР».

 

Під час Форуму учасники ЧЕСНО запропонували політикам зробити 13  кроків  для підвищення персональної прозорості та підзвітності кожного депутата. Зокрема, на сайті ВРУ мають з’явитися автобіографії, майнові декларації, інформація про громадські приймальні та списки помічників-консультантів кожного чинного депутата.

 

Також народні депутати повинні звітувати про свою роботу за результатами кожної сесії, постатейне використання коштів на здійснення депутатської діяльності та безкоштовне використання транспорту. Дані про комерційні інтереси парламентарів мають бути публічними. Детальніше про пропозиції Руху – на сайті ЧЕСНО www.chesno.org.

 

Учасник руху ЧЕСНО Сергій Таран (Міжнародний інститут демократій) зазначає, що системний моніторинг прозорості, підзвітності та доступності депутатів проводиться в Україні вперше. Однак він вже виявився корисним як для суспільства, так і самих депутатів, багато з яких вперше розібралися зі звітами за витрачені кошти на здійснення діяльності, оприлюднили списки своїх помічників та широко оприлюднили адреси своїх приймалень. У цьому році Рух ЧЕСНО визначив 10 основних тем, які характеризують діяльність народних обранців і по кожній з цих будуть здійснені окремі запити, проведена аналітична робота та здійснені публічні заходи.


Скасування пільг депутатів

 

Рух ЧЕСНО проаналізував існуючі пільги народних депутатів України та запропонував скасувати 18 з понад 40, що містяться у Законі Україні «Про статус народного депутата України».

 

Зокрема, ЧЕСНО пропонує скасувати 12 пільг чинних депутатів, серед них:

 

-          право депутата на отримання у власність жилого приміщення,

-          пільги депутатів на безкоштовне використання ЗМІ,

-          матеріальну допомогу депутатам на оздоровлення під час відпустки,

-          замінити безкоштовний проїзд депутата на всіх видах транспорту на лімітовану річну суму,та ін..

Колишні народні депутати мають бути позбавлені 6 привілеїв, зокрема:

 

-          матеріальної допомоги у разі їхнього не працевлаштування, що виплачується  у розмірі зарплати депутата перші 1-2 роки  після припинення ними повноважень,

-          права на безкоштовне медичне страхування,

-          права на путівки для лікування та ін.

Учасник руху ЧЕСНО Тарас Шевченко (Інститут Медіа Права) зазначає, що скасування частини пільг потрібне для відновлення соціальної справедливості. Це ті кроки, які українці очікують він обраних ними депутатів. Насьогодні у парламенті зареєстровано 3 законопроекти щодо скасування депутатських пільг – один від партії «УДАР», та два від ВО «Батьківщина». Найбільше пільг пропонує скасувати «УДАР». Однак жоден законопроект не містить ефективних положень щодо прозорості та підзвітність. Рух ЧЕСНО закликає усі політичні сили врахувати вимоги представників громадянського суспільства у своїх законопроектах та нарешті ухвалити законопроект у парламенті.

 

 

 

 

 

 

http://www.chesno.org/events/756/

 

Новини

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Архів новин

2020
лютого
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Мiжнародний Iнститут Демократiй © 2012
Сайт виготовлено в компанії SolTech