Вівторок, 19 жовтня, 2021НГ: Київ грає на протиріччях Росії та ЄС

Зустріч президентів Віктора Януковича і Володимира Путіна, скандально скасована

наприкінці грудня, може відбутися в березні, пише Тетяна Івженко в російській Независимой газете.

Про те, що підготовка до переговорів ведеться, повідомив посол РФ в Україні Михайло Зурабов. У Києві вважають, що російська сторона пом'якшує позицію щодо українського керівництва. І це відбувається через дії Євросоюзу, який зайняв несподівано активну позицію в процесі євроінтеграції України.

Українські експерти відзначають, що в грудні саме Володимир Путін скасував зустріч з Януковичем. "Питання ставилося так: все або нічого. Мовляв, хочете підписати нові угоди і знизити ціну на газ? Тоді вступайте в Митний союз. Ні - так ні", - нагадав НГ керівник Міжнародного інституту демократій Сергій Таран. Він вважає, що зараз Москва готова знизити планку вимог: "Враховуючи всі обставини, в першу чергу - підсумки саміту Україна-ЄС, в Росії визнають, що членство України в Митному союзі зараз неможливе. А заморожувати відносини з Києвом нерозумно. І той факт, що підготовка до зустрічі Януковича і Путіна почалася, свідчить про бажання Москви відновити діалог, відмовитися від ультиматумів".

Українська сторона, як і раніше, говорить про необхідність знайти взаємоприйнятний варіант співпраці з МС без повноправного членства. Раніше президент Янукович запропонував формулу "3+1", яка передбачає особливий статус України в економічних відносинах з Росією, Білорусією і Казахстаном. "Трійка" відмовлялася визнати такий статус.

Зараз посол Зурабов зазначив, що на політичному рівні можливість реалізації запропонованої Януковичем формули малоймовірна. Але пошук формату співпраці, який влаштує всі сторони, ведеться. У Києві вважають, що переговори Януковича і Путіна не дадуть відповіді на питання про взаємодію України та МС. Президенти швидше за все відкладуть стратегію, принаймні до травня, коли вирішиться питання про те, чи буде в листопаді підписана угода про асоційоване членство України в Євросоюзі, яке передбачає створення зони вільної торгівлі. На цьому етапі український і російський лідери займуться поточними питаннями, які традиційно пов'язані з поставками газу і базуванням флоту.

Що стосується відносин у газовій сфері, то, як писала НГ, саміт Україна-ЄС вніс невизначеність в українсько-російські газові переговори. Справа в тому, що Київ, не дочекавшись допомоги Європи в переговорах з Газпромом, задумався про створення двостороннього газотранспортного консорціуму. Переговори на цю тему велися протягом двох місяців і вже наближалися до завершення, коли європейська сторона несподівано заявила про бажання стати третім учасником консорціуму. При цьому Києву було обіцяно сприяння в переговорах щодо зниження ціни на газ.

Експерт з енергетичних питань Валентин Землянський у коментарі НГ висловив сумнів, що заяви, які пролунали у Брюсселі, здатні зірвати українсько-російський переговорний процес. На його думку, вони лише підсилять позицію української сторони на переговорах у Москві. У результаті Газпром може відмовитися від ряду висунутих раніше вимог.

Як приклад в Києві наводять питання про право власності на українську газотранспортну систему (ГТС). Джерело в енергетичному відомстві сказало НГ: "Це одне із найбільш складних питань: чи отримає консорціум газотранспортну систему в управління, в оренду або у власність. Росіяни, обіцяючи інвестиції в модернізацію ГТС і гарантовані обсяги транзиту газу, звичайно, хочуть отримати право власності. Але нас не влаштовує білоруський сценарій".

Після саміту Україна-ЄС Янукович чітко сказав: "ГТС залишиться державі. Вона, швидше за все, буде передана в оренду. Щоб орендної плати вистачало на утримання ГТС, щоб розділити відповідальність з її утримання. І, безумовно, отримати гарантії прокачування відповідних обсягів газу". Він зазначив, що сторони близькі до прийняття рішення. Хоча раніше експерти говорили, що українська позиція слабка, оскільки не вирішено питання про виставлений Газпромом рахунок на 7 млрд. дол за недобір газу в 2012 році, Янукович жорстко відповів: "Ми відмовили у виплаті цих штрафних санкцій. Зараз ми ведемо переговори".

Через кілька днів посол Зурабов дипломатично зауважив, що фінансові претензії за недобір газу "не можуть стати перешкодою в продовженні діалогу з енергетичної співпраці". "Ми вважаємо, що цілком можливе збереження власності щодо української ГТС за українською стороною і прийняття відповідних законодавчих рішень, які б дозволили передати її, не міняючи форми власності, в управління консорціуму", - зазначив посол. Створення консорціуму може стати достатньою підставою для зниження ціни на газ для України, допустив Зурабов, зазначивши, що російська сторона на цьому етапі хотіла б уточнити роль ЄС у створенні консорціуму.

"Януковичу вже вдалося показати російській стороні, що при збереженні непоступливої позиції Газпрому Україна може домовитися з іншими партнерами, заручитися підтримкою Євросоюзу. Питання в тому, наскільки все це реально: чи буде ЄС дійсно брати участь у модернізації ГТС, чи захоче просувати спільні проекти з Україною? Поки мова йде про політичні заяви, не підкріплені економікою", - вважає Таран.

Експерти допускають, що Росія піде на поступки Україні в газовому питанні в обмін, наприклад, на вирішення давніх проблем, пов'язаних з базуванням Чорноморського флоту в Криму. Серед таких у першу чергу називаються згода Києва на переозброєння флоту і відмова української сторони від стягнення митних платежів за поставки товарів для потреб флоту. Тиждень тому ці питання знову актуалізував під час візиту в Севастополь міністр оборони РФ Сергій Шойгу. Його український колега Павло Лебедєв підтвердив, що російська сторона просить швидше вирішити два згадані питання. "Намір Росії зрозумілий, адже технології йдуть уперед і бажання переозброїти свій флот - справедливе. Тому необхідно вирішити всі питання на законодавчому рівні, враховуючи інтереси в тому числі України як позаблокової держави", - сказав український міністр.

Але оборонне відомство не може самостійно прийняти рішення. А в інших структурах повідомляють, що тільки почали знайомитися з російськими пропозиціями. "Говорити про якісь домовленості (з переозброєння флоту. - НГ) ще рано, питання перебуває на початковій стадії обговорення", - заявив днями в.о. директора департаменту інформаційної політики МЗС України Євген Перебийніс.

Говорячи про майбутню зустріч Януковича і Путіна, експерти сумніваються в тому, що президенти приймуть якісь рішення. Україна продовжує грати на протиріччях між двома партнерами - Росією і Євросоюзом, зазначив Таран

http://ua.korrespondent.net/worldabus/1514598-ng-kiyiv-grae-na-protirichchyah-rosiyi-ta-es

 

Новини

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Архів новин

2021
жовтня
MoTuWeThFrSaSu
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Мiжнародний Iнститут Демократiй © 2012
Сайт виготовлено в компанії SolTech