Понеділок, 18 жовтня, 2021НГ: В України - новий газовий козир

Домовленості Києва і Ашхабада можуть позначитися на українсько-російських переговорах,

- пише Тетяна Івженко в російськійНезависимой газете.

Підсумком триденного візиту президента України до Туркменістану, що завершився вчора, стали нові умови українсько-російських газових переговорів. Київ фактично пов'язав перспективу створення двостороннього консорціуму з управління газотранспортною системою (ГТС) з питанням згоди Газпрому на транспортування середньоазійського газу в Україну.

Рік тому, коли президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов відвідав Київ, і в грудні 2012-го, коли Віктор Янукович здійснив у відповідь візит, експерти висміювали заяви про можливість відновлення поставок середньоазійського газу в Україну. Сенс коментарів зводився до того, що без згоди російської сторони ніякі українсько-туркменські домовленості реалізувати неможливо.

Адже єдиний маршрут поставки газопроводом Середня Азія-Центр пролягає по російській території і контролюється Газпромом.

Спроба Києва отримати доступ до системи, задіявши угоду про зону вільної торгівлі в СНД, не увінчалася успіхом, оскільки функціонування магістральних трубопроводів виведене за рамки цього документу. А озвучена ще в 2005 році ідея помаранчевої влади про будівництво обхідного маршруту Білий потік (з Туркменії - через Азербайджан і грузинські порти - в Крим, а далі територією України - в ЄС) без засобів для реалізації так і залишилася прожектом.

Але другий поспіль візит Януковича в Ашхабад приніс плоди. "Я підтвердив зацікавленість України у відновленні поставок природного газу з Туркменістану і готовність до поглиблення співпраці в цій сфері. Наша країна має всі можливості для об'єднання зусиль з метою опрацювання альтернативних маршрутів постачань газу як для власних потреб, так і для подальшого експорту в Європу", - заявив український президент. Глава Міненерго України Едуард Ставицький повідомив, що в рамках цього візиту Нафтогаз і Туркменгаз підписали меморандум про співпрацю. Відповідаючи на запитання журналістів про маршрути, міністр зазначив: "У нас є газопровід, який йде по північній частині Туркменістану і через Росію. Ми це питання обговорили. Ми спочатку домовимося з нашими колегами з Туркменістану, а потім будемо домовлятися далі".

Експерт з енергетичних питань Валентин Землянський припустив, що може йтися про так звану схему заміщення: викуплені Україною обсяги туркменського газу будуть поставлятися в Росію, а українська сторона буде відбирати той же обсяг із російського потоку на своїй території. Ціна середньоазіатського газу була б приблизно на 100 дол нижча, ніж російського, вважає експерт. Втім, міністр Ставицький зазначив, що обсяги поставок і ціна газу - це ще предмет для переговорів.

На початку тижня українські чиновники неофіційно повідомляли, що Газпром може знизити ціну на газ для України на 150 дол за 1 тис. куб. м і без умови приєднання до Митного союзу. За їхніми словами, йшлося про створення двостороннього українсько-російського газотранспортного консорціуму. Однак джерела НГ стверджували, що українська сторона неохоче йшла на умову партнера про те, щоб ГТС була не просто в управлінні, але у власності консорціуму. У такому випадку знижка в ціні на газ була б оформлена у вигляді російського внеску в статутний фонд. А це означає, що через кілька років ціна на газ повернулася б до колишнього рівня, і українській стороні довелося б шукати нові способи задобрити Газпром, зазначають в Києві. Тому українська делегація на переговорах намагалася домогтися згоди російських партнерів на докорінний перегляд чинних умов і підписання нових довгострокових контрактів.

Переговори в Москві просуваються складно, стверджують чиновники. І саме на цьому тлі були підписані документи про українсько-туркменську співпрацю. Джерела в уряді повідомили місцевим ЗМІ, що якщо російська сторона не дозволить Україні використовувати існуючі маршрути для транспортування туркменського газу, то під питання може постати перспектива двостороннього консорціуму. Офіційно жодну тезу не підтверджено. Міністр Ставицький заявив, що новини будуть оприлюднені тільки після завершення переговорів.

Політолог Сергій Таран вважає, що підсумки візиту Януковича посилили позицію України на газових переговорах з Росією. "І, крім того, це дійсно перспектива зниження енергетичної залежності від Росії. Нехай зараз проект виглядає складно реалізованим, але ж не менш складні і проекти з постачання скрапленого газу або з видобутку сланцевого газу. І тим не менше Україна крок за кроком рухається до їхньої реалізації", - сказав він.

Інші українські експерти припускають, що досягнуті в Ашхабаді рамкові домовленості - це плата на майбутнє не стільки для держави, скільки для окремих бізнес-груп. Адже українські компанії отримали замовлення на будівництво аеропорту та двох нових мостів у Туркменістані. Можливо, що газові домовленості будуть виконуватися не Нафтогазом, а комерційними структурами, припустив експерт центру Номос Михайло Гончар. Він нагадав, що холдингДмитра Фірташа Ostchem Holding і раніше поставляв в Україну газ незалежно від Нафтогазу - до 8 млрд. куб. м в рік. Тепер, можливо, колишні російські поставки будуть замінені середньоазіатським газом. Експерт вважає ситуацію вірогідною ще й тому, що Нафтогаз не може просто зменшити купівлю газу в Росії, замінивши його альтернативними поставками. Газпром вже зараз незадоволений обсягом української купівлі. Саме тому українській стороні виставлений рахунок на 7 млрд. дол за недобір законтрактованого газу в 2012 році.

Експерти нагадують, що ситуація з цим рахунком досі не врегульована. Вважалося, що сторони домовляться про компромісний варіант вирішення питання без звернення до Стокгольмського суду. У цьому контексті розглядався також проект створення двостороннього консорціуму. Зараз ситуація може змінитися. Не відкидається загострення в українсько-російських газових відносинах, припускають експерти.

http://ua.korrespondent.net/worldabus/1502252-ng-v-ukrayini-novij-gazovij-kozir

 

Новини

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Архів новин

2021
жовтня
MoTuWeThFrSaSu
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Мiжнародний Iнститут Демократiй © 2012
Сайт виготовлено в компанії SolTech