Понеділок, 27 вересня, 2021Чат на Главреді: «Основною мотивацією українських виборців є або харизма лідера, або матеріальні подачки»

На сайті «Главред» відбувся чат присвячений першим підсумкам передвиборчої кампанії,

 

із директором Міжнародного інституту демократій, головою правління Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір», політологом Сергієм Тараном. Спілкуючись із читачами, він розповів про курйози, розчарування та «перчинку» нинішньої виборчої кампанії, мотивацію українських виборців, яке політичне значення може мати перед виборами затримання екс-майора Мельниченка, якою буде парламентська більшість у новій Верховній Раді, а також чи можливі акції протесту після виборів.

Подаємо стенограму чату з Сергієм Тараном.

полковник: В стране будут голосовать и солдаты срочной службы. Почему у нас нет закона, который запрещает голосовать этой категории граждан Украины?

Сергій Таран: Було би неправильним позбавляти солдат їхніх конституційних прав. Інша річ, що потрібно забезпечити прозорість їхнього голосування та унеможливити адміністративний тиск військових частин. Але забороняти їм голосувати – це все одно, що боротися з головним болем, застосовуючи гільйотину.

pavel.kachura: То, что мы имеем в стране сегодня, демократией назвать трудно,если мягко. А если быть точным: мы имеем демократическую форму правления, но форма и содержание  часто принципиально разные вещи. Демократия  это равные возможности быть избранным. Это её основа. У нас миллиардеры приводят к власти людей, ничего общего не имеющих с народом. Есть ли какие-нибудь признаки понимания в обществе того, что с такой «демократией» страна катится в прорву?Элиту эта обстановка устраивает, но какие шаги должны быть сделаны, чтобы начать строить цивилизованное общество? Спасибо!

Сергій Таран: У вас є три шляхи. Перший шлях – спробувати вибрати серед тих, хто балотується у Верховну Раду, людей кращих від інших. Другий шлях – якщо ви не бачите, що хто-небудь є достойним, можна спробувати поміняти країну. Третій шлях – якщо еміграція не ваш шлях, то створюйте самі партію або балотуйтесь як самовисуванець. Інших шляхів змінити суспільство просто немає.

студент: Пане Сергію, скажіть, будь ласка, чи мають якесь моральне право всілякі там хмари, ющенки, кендзьори давати будь-яку оцінку антиукраїнським діям цієї влади? Адже всім відомо, що без їхньої допомоги Янукович ніколи не став би президентом України. І ще одне, чи можна рух «противсіхів» на чолі з Ющенком оголосити ворогами української нації?

Сергій Таран: А хто буде оголошувати? Ви? Нині чинний Президент? Результати останніх двох виборів для Ющенка – це вже вирок.

 vasyld: Не всі розуміють, що радикалізм і екстремізм – не тотожні поняття, хоча мають схожі форми прояву. Так, і одне, і друге явище часто призводить до неправомірного і жорстокого впливу на життя і здоров’я громадян та зловживань в суспільному вимірі. Яскравим проявом екстремізму є ісламський фундаменталізм, а радікалізму – колективізація в Україні на початку двадцятого століття. Скажіть, будь ласка, хто підміняє одне на інше, і чому це робиться?

Сергій Таран: В Україні дуже часто лякають громадян і «радикалами», і «екстремістами». Це робиться тому, що під час загострення політичної ситуації та появі екстремістських політичних рухів у влади є шанси підвищити свій рейтинг. Наприклад, під час відомих терористичних актів у Нью-Йорку стрімко почав зростати рейтинг американського президента Буша, хоча до того він мав тенденцію до зниження; Путін став вперше президентом Росії на хвилі боротьби з чеченськими «екстремістами». Тому підміна понять відбувається для того, аби налякати громадян та підштовхнути їх обирати «стабільність».

vasyld: Відомо, що трансплантація людських органів в Україні, як прояв охорони здоровя, – практично провалена соціальна програма. Це є один із прикладів руйнування конституційних засад державотворення, що призвело до системного нищення одної із основних інституцій країни. Чому ніхто із політиків не піднімає цю тему? Це ж золота жила критики на рахунок варварського та зрадницького відношення влади до своїх обовязків.

Сергій Таран: За весь час виборчої кампанії не було зафіксовано жодного випадку змістовної дискусії політичних сил про їхні програмні положення, такої дискусії, яка б мала становити смисли виборчої кампанії. Тому не лише проблема трансплантації людських органів, а й інші конкретні питання не обговорюються в українському політикумі. Однак це проблема також виборців, які не вимагають від політиків таких програм. Основною мотивацією українських виборців є або харизма лідера (це в кращому разі), або матеріальні подачки (це в гіршому разі).

студент: Пане Сергію, на минулих президентських виборах Ющенко неодноразово стверджував, що він стане президентом України, хоча всі знали, що у нього шанси нульові. Тепер він робить заяви про те, що НУ набере 10% голосів на цих парламентських виборах. Чи не здається Вам, що такі заяви може робити хвора на голову людина?

Сергій Таран: На цих виборах НУ виконує технічну роль, відтягуючи голоси опозиційно налаштованих кандидатів від справжньої опозиції. На жаль, заяви про 10% голосів – не найбільший гріх Віктора Андрійовича.

Дмитро, Київ: Що, по-вашому, змінить відеоспостереження на дільницях? Чи змінить взагалі?

Сергій Таран: Відеоспостереження нічого не змінює для української політики, крім того, що дає владі можливість говорити, що у нас відбуваються прозорі і чесні вибори, а також лякати несвідомих виборців, що влада «знатиме», як вони голосують. Ситуація була б іншою, якби відбувалася відеофіксація підрахунку голосів, і якби були механізми врахування цієї відеофіксації під час оголошення результатів виборів.

 Ронн: Сергей, есть ли, на ваш взгляд, политическое будущее у Тимошенко и Луценко? И когда, по вашим прогнозам, они смогут вернуться в политику?

Сергій Таран: Перчинкою цієї кампанії стало те, що лідери політичної сили, яка претендує на перше-друге місце виборчої кампанії, перебувають у в’язниці. Кращої «амністії», ніж факт голосування мільйонів громадян за ту людину, на яку вішають кримінальний злочин, годі й уявити. І Тимошенко, і Луценко продовжують бути активними учасниками політики, попри те, що вони перебувають у в’язниці. Однак саме тому вони й будуть перебувати там далі, адже досі становлять загрозу для влади. Швидше за все, їхнє звільнення можливе лише після президентських виборів. Принаймні для Тимошенко. Разом із тим, якщо після парламентських виборів Захід почне адресні санкції проти влади, це може статися і раніше.

скептик_: В каких областях Украины вы прогнозируете больше всего нарушений во время выборов? Где наблюдатели должны быть особенно бдительны и почему?

Сергій Таран: Основні порушення будуть не в областях, а в мажоритарних округах. Ці вибори, і це вже їх перший підсумок, продемонстрували, що у нас справді є дві країни, але вони не на сході і заході, а одна країна вибирає кандидатів у депутати за пропорційними списками, і там присутня публічна конкуренція, дискусія, динаміка рейтингів, а інша країна обирає свою владу в мажоритарних округах, і там домінує підкуп, адмінресурс. Хоча в парламенті депутати будуть однаковими, але мотивації, біографії, діяльність депутатів, обраних за пропорційними списками і в мажоритарних округах, будуть різними, а іноді й кардинально різними. Тож порушення насамперед треба шукати не в областях, а в мажоритарних округах, і саме на них має бути сконцентрована увага спостерігачів.

sobol: Добридень. Поділіться вашою оцінкою, у скільки обійшлись ці вибори українцям? Дякую.

Сергій Таран: Основні кошти на безпосередню виборчу кампанію йшли не з бюджету, а з оффшорних зон і тіньових джерел. Кожні вибори в Україні – це певна «інвестиція» з боку олігархів, які через вибори «повертають» гроші народу. Однак справжня ціна кампанії буде очевидна після виборів, тому що якість української влади визначить те, наскільки обійшлися ці вибори українцям. У вас ще три дні для того, аби зробити правильний вибір, а також переконати своїх друзів і знайомих, особливо тих, у кого немає доступу до інтернету, зробити такий самий правильний вибір. Тоді ціна виборів для українців буде меншою.

Юхимчук С.: Сергію, як ви вважаєте, чи буде нова Рада принципово відмінна від попередньої з точки зору етики депутатів, їх поведінки в залі тощо? І цікаво, що вас,як політичного експерта, найбільше розчарувало під час цієї виборчої компанії?

Сергій Таран: На жаль, новий закон про вибори не створив умов для приходу до влади якісно кращих людей. Разом із тим, все-таки дуже важливо прийти і проголосувати, обравши серед тих, хто є, кращих від інших. Якщо вважати, що всі політики однакові, це означатиме, що країна залишиться в тому ж стані, що й зараз.

Розчарувала готовність виборців брати подачки від кандидатів і навіть мати намір голосувати за тих, хто дав більше. Ті, хто голосують за таким принципом, прирікають країну на вічну бідність. Оскільки обрані через підкуп кандидати зацікавлені в тому, щоб їхні виборці були завжди бідними і їх дешево можна було підкупити.

 Roman: Уважаемый Сергей! Скажите, пожалуйста, о какой коалиции в Раде может идти речь, если фактически сразу после этих выборов в ВР начнется подготовка к предвыборной президентской кампании 2015 года, на которой все нынешние ситуативные «друзья»-коалицианты (Яценюк, Тягнибок, Гриценко, Кличко), становятся прямыми конкурентами друг другу на одном электоральном поле? Вам не кажется, что они начнут «сливать» друг друга ещё до нового года? Или, может, я ошибаюсь? Спасибо.

Сергій Таран: У наступній ВР не буде жодної коаліції. Буде фракція Партії регіонів, навколо якої зосередяться «мажоритарники» та «тушки». Відтак всі ті, хто має намір брати участь у виборчій кампанії, одразу почнуть підготовку до неї, без огляду на політичні конфігурації у Верховній Раді. Нова більшість у ВР стане ситуативною, розмаїтою, матеріально зацікавленою та політично безвідповідальною.

щек: Наскільки популярні у порівнянні з попередніми цього року брудні методи передвиборчої агітації? Чи вигадали кандидати нові «хитрощі»?

Сергій Таран: Нових хитрощів немає, просто у зв’язку з появою мажоритарних округів ці «хитрощі» почали масово тиражуватися Україною. Найголовніша хитрість – насаджування міфу про те, що кандидат по мажоритарному округу має турбуватися про власний округ – будувати дитячі майданчики, ремонтувати під’їзди, допомагати бідним, «вибивати» гроші для округу. В цю хитрість повірило дуже багато українців, в результаті вони голосуватимуть насамперед за кандидатів від влади, які мають доступ до бюджету. Насправді ж депутат-мажоритарник має писати закони, а не бути упорядником території. Але в цю хитрість, на жаль, повірило дуже багато українців.

Smile: Якими курйозними випадками відзначилася ця передвиборча кампанія, на ваш погляд? Що особисто вам запамяталося смішного в ній?

Сергій Таран: Найкурйозніші випадки відбуваються на мажоритарних округах, де відбувається підкуп виборців. Три топ-курйози:
1. Один із кандидатів по Київській області масово хрестить дітей свого округу, роздаючи їм поліси страхування.
2. Мажоритарні кандидати масово наймають агітаторів, яким дають безкінечно багато роботи з тим, щоб вони її навмисне не виконали. Ідея полягає в тому, що СОВІСТЬ недобросовісних агітаторів змусить їх голосувати за того кандидата, від якого вони отримали «передплату».
3. Дуже смішно спостерігати, як агітатори у наметах дуже мирно налаштовані один до одного, підміняють один одного, якщо, наприклад, комусь треба відійти, і весело проводять час, коли поряд немає контролерів або виборців.

Коли мотивом політики стають гроші, це і смішно, і сумно.

 

 

Куб: Партия власти считает, что эта избирательная кампания была самой грязной, а подкуп и черный пиар были массовым явлением. Согласны ли вы с их оценками?

Сергій Таран: Іронія в тому, що підкуп та чорний піар були переважно зброєю влади та «самовисуванців». Тому дивно, що партія влади обурюється, що ця кампанія була найбруднішою, принаймні вони, як партія влади, мали б забезпечити, щоб підкуп та чорний піар не стали масовим явищем.

polit_ua: Чи можливі акції протесту після виборів? Як ви оцінюєте настрої в суспільстві?

Сергій Таран: Успішні акції протесту можливі, коли існує дуже чітка альтернатива під час та після виборів – або один кандидат, або другий. Коли ж відбуваються парламентські вибори, альтернатив дуже багато, бо існує дуже багато партій. А якщо додати сюди ще й мажоритарні округи, то стає зрозумілим, що мобілізація виборців одразу після закінчення парламентських виборів – дуже складна справа. Така мобілізація можлива під президентську кампанію. І, якщо врахувати протестні настрої в суспільстві, передумови для цього є.

сокол-56: Пане Сергію, чи варто чекати від результатів майбутніх виборів якихось сюпризів? Дякую!

Сергій Таран: Сюрпризи на те й сюрпризи, щоб ми про них зараз не знали.

Нік: За вашими спостереженнями, за що зазвичай голосують українці – за лідера, політичну силу, лозунги та передвиборчі обіцянки-подарунки тощо?

Сергій Таран: Я про це вже говорив раніше. Наголошу лише, що мотивація політичного вибору на мажоритарному окрузі і на загальнонаціональному окрузі може бути дуже різною. В Україні розповсюджене явище, особливо в центральних областях України, коли люди голосують за опозиційні партії по загальнонаціональному округу, а за кандидата від влади – по мажоритарному. Саме тому, що він роздає подарунки. Українська виборча система потребує модернізації для того, щоб основним мотивом голосування була програма кандидатів та партій.

Абросимов: Как Вы считаете, подделка документов – это уголовное преступление или политическое деяние?

Сергій Таран: Найпоширеніше підробка документів для багатьох українських політиків – це непрозорість їхнього фінансування, невідповідність між прибутками та витратами. Якщо ви подивитеся на декларації про прибутки багатьох кандидатів у народні депутати, ви зрозумієте, що нова влада після завершення парламентських виборів не буде боротися ні з корупцією, ні з тіньовою економікою.

 депутат: Доброго дня. На вашу думку, коли ж нарешті англійська мова перестане існувати в якості міжнародної? Чи є росіяни словянами?

Сергій Таран: Англійська мова не перестане бути міжнародною, хоча б тому що вона стала мовою кібернетики та комп’ютерів.
У Російській Федерації є чимало національних груп та етнічних меншин, є там і слов’яни.

Zom B.: Сегодня в Борисполе СБУ задержала экс-майора Мельниченко. Какое политическое значение это может иметь перед выборами?

Сергій Таран: Не варто виключати, що в останні дні перед виборами він зробить гучні заяви, які будуть дискредитувати лідерів окремих політичних сил. Зауважу, що останнім часом він перебуває у публічному конфлікті з Олександром Турчиновим щодо оголошення Мельниченком «причетності» Тимошенко до вбивства Щербаня.

депутат: Добрий день. Чи відчуває інститут, який ви очолюєте, тиск з боку цієї влади та неурядових організацій? Як ви цьому протистоїте?

Сергій Таран: Неурядові організації потрапляють під тиск, якщо вони починають загрожувати конкретним чиновникам. І це час від часу відбувається. Однак проблеми громадських організації – те, що роль громадянського суспільства в Україні є низькою, і держава просто намагається не помічати громадянське суспільство.

Robot: Пане Таране, скажіть, чи можливо ввести в законодавстві кримінальну відповідальність за зраду батьківщині, за яку можна було б однаково судити, як вже сидячих за економічні злочини Тимошенко й Луценка, так і підписантів «харківських угод»«мовного законопроекту», а також усі політичні сили, дії яких обєктивно не відповідали національним інтересам України? Знаю, що це не демократично, проте, думаю, я не один вважаю це необхідним кроком. Дякую за відповідь.

Сергій Таран: А хто буде суддями? Вважаю, що після ефективної судової реформи Ваше питання вже не буде таким актуальним. Але незалежної судової гілки влади в Україні немає, тому єдиним «судом» сьогодні є вибори. Голосуйте за тих, хто, на вашу думку, не зраджує батьківщині.

Надія Майна, Борис Сніцаренко (фото), «Главред»

http://glavred.info/archive/2012/10/25/090052-6.html

 

Новини

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Архів новин

2021
вересня
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Мiжнародний Iнститут Демократiй © 2012
Сайт виготовлено в компанії SolTech